Testovi mobitela

ONEPLUS One

One One One One One One One One One One One One One One One One One One One
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Predstavljen 04-2014
Vrsta uređaja Smartphone
Hrvatski izbornik Da
Dimenzije uređaja (mm) 152,9 x 75,9 x 8,9
Masa uređaja (g) 162
Operativni sustav Android 4.4 KitKat
Chipset Qualcomm MSM8974AC
Procesor Qualcomm Snapdragon 801
Frekvencija procesora 2,50 GHz
Broj jezgri procesora 4
Grafički procesor Adreno 330
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 5,5
Rezolucija ekrana 1920 x 1080
Tehnologija ekrana LTPS LCD
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Vrsta ekrana Osjetljiv na dodir
Pikseli po inču (ppi) 401
Multitouch Da
Tipkovnica Virtualna
Memorija
Interna memorija telefona 16 GB
RAM memorija 3 GB / 0 MB
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 13 megapiksela (4128 x 3096)
Rezolucija prednje kamere 5 megapiksela (2560 x 1920)
Bljeskalica LED
Rezolucija video snimanja 1920 x 1080
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
UMTS (3G) Da
HSDPA / HSUPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100
LTE (4G) Ima
Infracrveni port (IrDA) Ne
Bluetooth Da
NFC Ne
WLAN WiFi 802.11 b/g/n
WiFi hotspot Da
DLNA Da
Flash Da
HTML5 Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Poly
Kapacitet baterije (mAh) 3100
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Ne
3,5 mm ulaz Da
USB microUSB 2.0
HDMI Nema
MHL Da
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Da
Navigacija GPS, A-GPS, GLONASS
Organizator Da
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja uređaja (s) 1
Vrijeme uključivanja kamere (s) 1
Benchmark test Quadrant (bodova) 22580
Trajanje baterije u praksi (dana) 2
Dužina kabela punjača (cm) 100
Gdje kupiti
Cijena 2.584 kn
Info OnePlus



http://oneplus.eu/
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

San svakog moddera
Autor: Ivan Luzar

Dugoočekivani flagship killer postaje Nexus koji to zapravo nije

Predstavivši Nexus 6 s početnom cijenom od 650 dolara, Google je ostavio veliki prostor na tržištu koji treba ispuniti uređajem premium specifikacija po diskontnoj cijeni. Kineski One Plus One je i više nego idealan kandidat, ne samo kao flagship killer, već kao i Nexus killer. I dok vam je donedavno trebala pozivnica za kupnju telefona ovog kineskog proizvođača koji je napravio male tektonske promjene u svijetu flagship pametnih telefona, sada je kupnja moguća u bilo koje vrijeme, a OnePlus svoju distribuciju ima i za Europu pa nema više plaćanja carine. Donosimo detaljan test / review.

Sadržaj pakiranja

Podosta nekonvencionalno, One Plus One dolazi u dvije kutije. Veća, plosnatija kutija sadrži mobitel, crveni USB kabel dužine 100 cm i alat za vađenje SIM kartice. U drugoj, zdepastijoj kutiji nalazi se samo adapter, s američkim priključkom (adapter podržava 110-220 V). Van kutije pak smo dobili i preklopnu masku, micro SIM adapter, adapter za europsku utičnicu, maleni stylus i ispravljač za 12 V automobilski priključak. Stvarno bogata oprema.

Ergonomija, dizajn i izrada

Bijelu pozadinu našeg testnog modela One Plus One naziva „Svileno bijelom“. Naziv nije pretjeran, stražnja stranica je mekana i glatka, a na njenom vrhu nalazimo 13-megapikselnu kameru s dvostrukom LED bljeskalicom. Podno kamere nalazimo samo veliki One Plus logotip. Iako je stražnja stranica veoma glatka, One Plus One u ruci leži vrlo stabilno, unatoč pozamašnijoj veličini. One nije među najtanjim modelima na tržištu, no zaobljeni rubovi i napuhnuta stražnja stranica ostavljaju dojam kao da se radi o mnogo tanjem uređaju nego što to on uistinu jest.

 

Na gornjoj stranici, osim 3,5 mm audio priključka i dodatnog mikrofona ne nalazimo ništa dok su se na donjoj smjestili microUSB priključak, stereo zvučnici i glavni mikrofon. Na desnom bridu nalazimo tipku za otključavanje, koja je pozicionirana gotovo savršeno za srednje velike ruke. Paralelno njoj, s lijeve strane nalazimo tipke za reguliranje glasnoće koje su podosta uvučene, no istovremeno i dobre tvrdoće, stoga je pritisak na njih veoma siguran. Iznad tipaka za volumen zvuka nalazi se ladica za micro SIM karticu, koju je podosta lagano umetnuti na krivu stranu.

 

Na prednjoj stranici ne nalazimo mnogo. Podno ekrana nalaze se navigacijske tipke za prošireni meni, home i nazad, koje su gotovo pa nevidljive kada nisu osvijetljene. Time One Plus One može napraviti metamorfozu iz uređaja s navigacijskim tipkama na prednjoj stranici ili pak na ekranu, nešto što ne možemo vidjeti tako često. Iznad 5,5-inčnog ekrana nalazimo i 5-megapikselnu prednju kameru, senzore osvjetljenja, LED notifikacijsko svijetlo i zvučnik za pozive. Sama površina ekrana nešto je manja nego cjelokupnog kućišta tako da na bijeloj verziji One Plus Onea imamo bijelu crtu iznad i ispod ekrana. Izrada je gotovo perfektna, bez ikakvih neravnina ili pucketanja pri savijanju.

Ekran i tipkovnica

5,5 inčni ekran na One Plus Oneu je Full HD rezolucije. Ekran je baziran na LTPS LCD tehnologiji, tj. naglasak ovog panela je na štedljivosti, a ne na kvaliteti prikaza. Kontrast je daleko od onog na AMOLED ekranima, no nije toliko loš kao na običnim LCD ekranima. IPS LCD ekrani su nešto svjetliji, no ne mnogo. Kutovi gledanja vrlo su dobri, a osvjetljenje vrlo ujednačeno, s tek pomalo prosijavanja na rubovima. Vidljivost po suncu pri najvišem osvjetljenju vrlo je dobra. Najviši stupanj osvjetljenja koji omogućuje dobru vidljivost mnogo je štedljiviji nego kod konkurencije, zahvaljujući LTPS panelu.

 

Predinstalirana je standardna Androidova AOSP tipkovnica čije predviđanje teksta i ispravak radi i za hrvatski jezik. Ispravci su bili rijetki, budući da je tipkanje s dvije ruke na 5,5 inčnom uređaju veoma ugodno. Tipkanje jednom rukom je moguće, no ne ulijeva previše sigurnosti u držanju.

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

One Plus One pogoni CyanogenMod verziju Androida, sustav sam po sebi nije rootan, a bootloader je zaključan. Iako je to blago razočaranje te podosta nenaviknuto za CyanogenMod, rootanje i otključavanje bootloadera je jednostavno, mnogo jednostavnije nego na drugim modelima. Oni koji su navikli na custom romove, brzo će se snaći.

 

CyanogenMod 11S verzija Androida podosta liči na „vanilla“ verziju Android sustava poznatog s Googleovih Nexus modela. Promjene su više „pod haubom“ nego kozmetičke. Najistaknutije promjene su pak dodavanje Theme Managera, tj. skinova, što nas podsjeća na prošlost kada su skinovi bili najnormalnija stvar kod svih proizvođača. Putem Theme Managera moguće je potpuno promijeniti izgled sustava, pa čak promijeniti ga tako da liči na najnoviju verziju Androida, Lolipop, iako One Plus One službeno pogoni Android 4.4.2 Kitkat.

 

One Plus je također dodao i geste na zaključanom ekranu pa je primjerice crtanjem kruga moguće pokrenuti kameru, a crtanjem slova V, bljeskalicu. U praksi, često bi se desilo da nehotice upalimo bljeskalicu, no budući da se geste mogu gasiti individualno, onu za bljeskalicu smo isključili. Dvostrukim dodirivanjem zaključanog ekrana ekran je moguće i otključati, no ta je funkcija podosta osjetljiva pa smo često znali otključati ekran samim polaganjem mobitela na stol.

 

Lockscreen je drugi element koji je promijenjen te on umjesto povlačenja u desno nudi samo povlačenje prema dolje. Kao launcher koristi se CyanogenModov Trebuchet koji djeluje podosta jednostavno, ne varirajući od standardnog Androidovog, bez naprednijih funkcija. Na homescreen je moguće postaviti 16 ikona u 4x4 raster te još 4 ikona u dock. One Plus One je i jedini model na tržištu koji omogućuje biranje između on-screen tipaka, predstavljenih na Samsung Galaxy Nexusu 2011. godine ili pak konvencionalnijih tipaka podno ekrana. Pri našem korištenju, ustanovili smo da su navigacijske tipke na ekranu ugodnije za jednoruko korištenje, budući da smanjuju veličinu ekrana.

 

Zahvaljujući malim promjenama, dodatnim prilagodbama sustava te odličnom hardveru, One Plus One je iznimno brz uređaj. Zastajkivanja nismo primjećivali u redovnom korištenju, osim kod nekoliko aplikacija koje nisu najbolje optimizirane, poput Facebooka. Unatoč brzini, primijetili smo povremeno rušenje aplikacija koje nas podsjeća na iskustva s custom rom sustava. Specifično nismo primijetili da se ruši jedna određena aplikacija već bi se nasumično  desilo da nam se aplikacije ruše. Ponovnim otvaranjem aplikacije, ona bi najčešće normalno radila. One Plus One se pali u brzih 27 sekundi.

Imenik, pozivi i društvene mreže

Klasično Androidu, ali i drugim pametnim telefonima, kapacitet imenika je neograničen, a moguće ga je sinkronizirati i s računima u oblaku. Imenik i pozivi su podijeljeni u dvije aplikacije. Aplikacija za pozive umjesto brojčanika odmah otvara popis najčešće biranih kontakata i okvir sličan Google Now tražilici u kojeg je moguće upisati samo ime osobe koju tražimo. Kvaliteta poziva je bila na visokoj razini, s dobrim signalom tijekom cijelog testa, a sugovornike smo čuli jasno i glasno.

 

Osim Googleovog Plusa, predinstalirane nalazimo druge aplikacije za društvene mreže, no po običaju te su aplikacije dostupne na Google Play Storeu. Mi smo isprobali uobičajene poput Facebooka i Twittera koje su radile besprijekorno, s  vrlo malo zastajkivanja koje je tipično za njih, čak i na jačim modelima.

E-mail i poruke

One Plus One, kao i svi Android uređaji, dolazi s predinstaliranim Gmailom i Android aplikacijom za e-mail s drugih poslužitelja. Oba rade odlično, bez ikakvih problema.

 

SMS poruke se sortiraju prema primatelju i kronološki, a umjesto konvencionalne SMS aplikacije, Googleovi Hangoutsi mogu se koristiti kao aplikacija za SMS. Korištenjem Hangoutsa, ako primatelj također ima Hangouts, naplata SMS poruke izbjegava se slanjem poruke preko Interneta.

Procesor i memorija

Iako Snapdragon 801 čipset nije novitet na tržištu, a pojavio se i nasljednik 805, 801 je i dalje respektabilan čipset, pogotovo u MSM8974AC verziji, koja ima quad core procesor takta 2,5 GHz-a. Popraćen je i grafičkim procesorom Adrenom 330.

 

3 GB RAM memorije standard je za flagshipove u 2014. godini pa tako i u One Plus Oneu. Dostupne su verzije sa 16 GB i 64 GB pohrane dok je na našoj testnoj 16 GB verziji bilo slobodno oko 12,2 GB.

Baterija i trajanje

3100 mAh baterija zvuči veoma dobro, no uparena s 5,5 inčnim ekranom, One Plus Oneu daje tek prosječnu autonomiju. Uz prosječno korištenje, sat slušanja glazbe, sat vremena telefoniranja i oko sat i pol surfanja i dopisivanja putem instant messaginga, One Plus One smo na kraju dana spojili na punjač s oko 40% preostale baterije. Aktivnijim korištenjem, 4 sata upaljenog ekrana mogu isprazniti bateriju sa 100% na oko 10%, čime One Plus One ne prelazi 1,5 dana autonomije.

Multimedija, FM radio, glazba

Na One Plus Oneu predinstaliran nalazimo Google Play Music koji je podosta umanjenih mogućnosti zbog nedostupnosti istih za područje Hrvatske. Učitavanje glazbe u oblak i kupovanje glazbe nije moguće, no reprodukcija medija s interne pohrane radi bez problema. Pjesme je također moguće prebacivati dok je ekran zaključan. Dulji pritisak na tipku za pojačavanje preskače pjesmu dok dulji pritisak na tipku za stišavanje premotava pjesmu na početak.

 

Kvalitetu zvuka testirali smo pomoću Sonyjevih MDR-EX10LP budući da uz One Plus One nismo dobili slušalice. Kvaliteta reprodukcije pomoću njih je bila odlična, s izraženim basovima i vrlo čistim zvukom čak i pri najvišim stupnjevima glasnoće. Zvučnik je također veoma glasan, no gubi na kvaliteti kada se prijeđe 60% volumena. Nakon 60% postupno se povećava krčenje, a smanjuje bass.

 

Galerija posjeduje mogućnost slaganja „momenata“, tj. generiranja albuma prema lokaciji ili prema vremenu snimanja. Pregledavanje slika je moguće i prema albumima, tj. folderima u koje su slike složene. Slike se učitavaju veoma brzo, s tek ponekim sporijim učitavanjem albuma koji sadrži slike kamere u punoj rezoluciji. Video player integriran u Galeriju nema nikakvih problema ni s otvaranjem 1080p snimaka.

 

FM radio nije ugrađen pa se za slušanje radija mogu poslužiti aplikacije za streamanje radija s Interneta, poput TuneIn radia.

Fotoaparat i video

Sonyjev Exmor IMX 214 1/3.06" CMOS senzor s otvorom leće f/2.0 broji 13 megapiksela na stražnjoj kameri. Punih 13 megapiksela snima samo u 4:3 rezoluciji (4208x3120 piksela) dok prednja broji 5 Mpix, također u 4:3 rezoluciji (2592x1944 px). Jednostavno sučelje kamere se u svim situacijama, bilo da kameru otvarali rađenjem geste po zaključanom ekranu ili iz menija, otvara za veoma brzih 1 sekundu te je odmah spremna za slikanje.

 

U sučelju kamere, koje podosta liči na standardno Androidovo, One Plus je sakrio poneku naprednu funkciju, poput panorame ili raznih scena, uključujući i VDR snimanje, slično popularnom HDR-u. Kamera također prati lica te na njih fokusira uključujući i s prednjom kamerom. Upareći dobar softver s dobrom prednjom kamerom, s One Plus Oneom smo slikali jedne od najboljih selfija do sad.

 

Glavna kamera također ne zaostaje puno za najboljima. Poneko krivo određivanje fokusnih objekata lako se rješava tapkanjem na ekran na željeno područje, čime kamera automatski i prilagođava uvjete osvjetljenja. Češće smo morali ručno odrediti fokusnu točku, budući da je kamera češće sama birala objekte koji su ili previše ili premalo osvijetljeni, kvareći balans cijele slike. Ručnim biranjem fokusnog područja, slike pravljene s One Plus One vrlo su dobre. Oštrina je dobra dok su boje izražene i vjerodostojne. No, međutim, u lošijim uvjetima osvjetljenja, pogotovo u mračnijim interijerima, slike djeluju prilično mutno i ispranih boja.

 

Video je moguće snimati i u 4K rezoluciji, pri čemu se objekti u pokretu ponešto izdužuju, a može ispasti i koji frame. Fokusiranje radi jednako dobro kao i u 1080p video snimanju koje nije popraćeno s previše izduživanja, ni s ispadanjem frameova. Dostupno je i 120 FPS snimanje koje dopušta slow motion filmiće, no ono je dostupno samo u 720p rezoluciji. Kamera najbolje reagira na promjene u osvjetljenju snimajući 1080p video dok 720p 120 FPS i 4K video podosta usporedno reagiraju na promjene.

 

Fotografirano s One Plus One:

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1414759643.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1414759700.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1414759740.jpg

Povezivost i Internet pretraživač

U One Plus One ugrađeni su gotovo svi dostupni načini povezivanja, osim bežičnog punjenja i infracrvenog odašiljača. Tako nalazimo Wi-Fi, DLNA, Bluetooth 4.1, HSDPA i LTE.

 

Predinstaliran nalazimo Googleov Chrome koji na One Plus Oneu radi odlično. Chrome se otvara gotovo trenutno, bez ikakvih problema u otvaranju čak i najkompleksnijih stranica. Pregledavanje je također podosta ugodno zahvaljujući 5,5 inčnom ekranu, zbog kojeg je zumiranje potrebno samo na najsitnijem tekstu.

Benchmark test

One Plus One u Quadrant Standardu osvaja 22.580 bodova, čime zauzima prvo mjesto ispred HTC One X-a, a Xperia Z3 s istim čipsetom postiže oko 1000 bodova manje. Vellamo za Browserski dio testa One Plus Oneu daje 2951 bod, čime zauzima prvo mjesto, ispred HTC-ovog Onea M8. Multicore dio testa One Plus One polaže s 1826 bodova tek nešto manje nego prvo plasirani HTC One M8 te oko 100 bodova više nego LG-jev G3. Vellamov jednojezgreni Metal dio testa polaže pak s 1598 bodova, oko 100 bodova više nego drugoplasirani HTC One M8.

Navigacija

GPS antena upotpunjena je i A-GPS-om i Ruskim GLONASS sustavom, a predinstaliranih navigacijskih rješenja osim Google Karata i Navigacije nema. Google Navigacija podržava područje Hrvatske, a druge navigacijske aplikacije dostupne su na Google Play Storeu, poput Mirea Don't Panic (7,99 Eura za kartu Hrvatske).

Uredski paket

Uredski paket nije predinstaliran, no na Play Storeu dostupno je mnogo opcija, kao npr. Googleov QuickOffice i Microsoftov Office. Mi smo isprobali oba te oni na One Plus One rade očekivano dobro, a veliki ekran čini čitanje datoteka veoma ugodnim.

Organizator i alarm

Kalendar je ponovno standardan Googleov te se unosi u njega mogu sinkronizirati s Googleovim računom. Pregled unosa moguć je po danu, tjednu i mjesecu ili pak prema popisu unosa i zadataka.

 

Alarm je po običaju integriran u aplikaciju sata, a moguće je konfigurirati više alarma koji se ponavljaju na određene dane. Aplikacija sata također sadrži i svjetsko vrijeme, štopericu i odbrojavanje.

Aplikacije i igre

U duhu malih promjena spram standardne verzije Android OS-a, dodatnih aplikacija nismo pronašli. Jedina iznimka su Screencast i Cyanogenov Theme Showcase, koji je popis dostupnih skinova s Google Play Storea. Screencast pak omogućuje snimanje ekrana i zvuka, što je iznimno atraktivno developerima aplikacija, koji s lakoćom mogu snimiti demo svoje aplikacije. No snimanje zahtjevnijih igara i nije išlo previše glatko, dok jednostavnije i srednje zahtjevne aplikacije nisu nikakav problem.

 

Bilo koju igru koju smo postavili na One Plus One mogli smo pokrenuti bez problema. Zastajkivanja nismo primijetili ni na najnovijoj verziji Modern Combata 5. Igranje je također prilično ugodno zbog velikog ekrana koji dopušta smanjivanje veličina kontrola, čime je pregled ekrana vrlo dobar, s podosta manje pokrivanja ekrana prstima.

Cijena za One Plus One

Iako One Plus One službeno nije dostupan na hrvatskom tržištu, može ga se naručiti preko Interneta, putem europskog distributera smještenoj u Italiji - http://oneplus.eu/. Umjesto plaćanja dodatnih troškova ili carine, potrebno je samo na prodajnu cijenu od 299 eura dodati još 38,40 eura, što je mnogo povoljnije nego plaćati carinu na uređaj kupljen u Kini. Tako bi cijena za naš testni 16 GB model iznosila 337,40 eura (oko 2.584 kuna, ovisno o tečaju – listopad 2014.). Uzimajući u obzir specifikacije i činjenicu da se radi o otključanom mobitelu, nevezanom za operatera, cijena je iznimno primamljiva. Čak je nešto niža nego što je bila za Googleov Nexus 5, a gotovo dvostruko niža nego za druge flagship konkurente, poput Sonyjeve Xperije Z3 ili Samsunga Galaxy S5.

Cool faktor

Standardna verzija One Plus Onea nema nekih posebnih ističućih faktora, no dostupna je i limitirana verzija sa stražnjom stranicom izrađenom od bambusa koja je iznimno atraktivna, a uz One Plus One, dostupna samo na Motoroli Moto X.

Zaključak testa

One Plus iskoristio je provjereni Nexus recept u stvaranju modela koji bi trebao pomutiti tržište, zaključujemo našu recenziju. Vrhunske specifikacije, uz poneke uštede bez narušavanja kvalitete, ali uz veoma atraktivnu cijenu, trn su u oku svakom flagshipu. Odlična kvaliteta izrade popraćena je dosta perspektivnim CyanogenMod 11S operativnim sustavom baziranim na Androidu, a CyanogenModovi korijeni u custom romovima se prilično osjete. Poneki bugovi u softveru, poneka rušenja aplikacije poznata su svim modderima. No s druge strane, One Plus One je jedan od modela s najboljom podrškom za custom romove; stoga će oni koji su spretniji i spremniji potruditi se oko softvera gotovo pa sigurno pronaći verziju koja im odgovora. Onima pak koje to ne zanima previše, u One Plus Oneu mogu pronaći model vrhunskih specifikacija po cijeni srednje rangiranog Android modela.

 

Plus

+ Brzina

+ Izrada

+ Ekran

+ Cijena

 

Minus

- Bugovit softver

Konkurencija - Motorola Nexus 6

Nešto veća Motorola Nexus 6 ima malo veći ekran (5,96 inča) i 1440p rezoluciju ekrana, čija je razlika spram 1080p rezolucije na One Plus One upitna. Nexus 6 i One Plus One imaju kamere jednakih rezolucija i 3 GB RAM memorije, no Nexus 6 ima nešto noviji Snapdragon 805 čipset. Nexus 6 ima i neznatno veću bateriju (3220 mAh), ali zato i osjetno višu cijenu.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1414759760.jpg

Konkurencija - HTC One (M8)

Imenjak HTC One neznatno je manji, no ima osjetno manji ekran (5 inča), jednake rezolucije. One Plus One pak ima 3 GB RAM memorije spram HTC-ovih 2 GB. Oba imaju prednje kamere 5 megapikselne rezolucije, no glavna kamera na One Plus Oneu osjetno je veće rezolucije (13 spram 4 megapiksela). One Plus One i HTC One imaju gotovo jednaki čipset, no onaj na One Plus ima 200 Mhz viši radni takt. One Plus One ima i 500 mAh veću bateriju, spram 2600 mAh na HTC One. HTC One ima osjetno višu cijenu te je dostupan za 5.999 kn.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1414759777.jpg

 

 

 

Komentari

malke

17. studenog 2014 - 11:58 Prijavi neprimjeren komentar

zanima me od kuda ste dobili mobitel,jel gledam na sluzbenoj stranici sa mobitelom ne dolazi toliko mnogo opreme. da li znate di se moze u hrvatskoj nabaviti ovaj uredjaj

Odgovori